MARILYN MANSON KAPCSOLATA A SÁTÁN EGYHÁZÁVAL
Marilyn Mansont sokan tartják sátánistának, pedig szerintem igazából nem az. Fanatikus, elvakult keresztények tiltakoznak fellépései, nyilvános szereplései ellen a mai napig, az életére törnek, de azért nem kell sajnálnunk. Élvezi az őt körülvevő felhajtást, és a következőkben megtudhatjuk, hogy milyen kapcsolat is fűzi a Sátán Egyházához.
A Sátán Egyházát Walpurgis éjjelén, 1966 április 30-án alapította meg San Franciscoban Anton Szandor LaVey. A férfi hajdanán cirkuszművészként és oroszlánidomárként dolgozott, majd a cirkuszt elhagyva bűnügyi fotós, aztán professzionális orgonista, végül hipnotizőr és mágus lett. Tanítványokat gyűjtött maga köré, s a fekete mágia tanulmányozásának szentelte életét. Manson: „Olyan embereken nőttem fel, mint Aleister Crowley, Friedrich Nietzsche, Charles Darwin, Freud, és LaVey az ő modern verziójuk volt. A sátánizmus igen nagy szenzációt kelt az USA-ban, pedig ez valójában csak egy filozófia az egyéniségről. A Marilyn Manson nagyobb még a Sátánnál is. Hogy miért? Mert több ember hisz bennünk, mint a Sátánban.”
Anton úgy tartotta, hogy a sátáni korszak 1458 éven át tart, s a legutóbbi, mikor a Sátánt letaszítva Isten került felülre i.sz. 508-ban kezdődött. Ezek szerint az új sátáni korszak, melyben a Sátán az úr, 1966-ban vette kezdetét, ebből adódóan ezt a dátumot az időszámítás első évének nyilvánította. Ugyanakkor a kereszténységről úgy vélekedett, hogy nem szül mást, csak önsanyargatást, önmegtartóztatást, valamint lemondást, míg a sátánizmusban elmerülhetünk az élvezetekben, kielégülhetünk, és elevenek lehetünk. Mr. Manson: „A kereszténység egy álszent, képmutató vallás. Sajnálom, hogy a megjelenésemmel részese voltam a terjedésüknek!” Azt hirdette, hogy a testi illetve az érzelmi gyönyört nyújtó bűnök igazából erények, s ennek a hitnek a követőtábora öt év alatt 10000 fősre bővült, tehát hivatalosan is elismerték egyházát. Manson: „A valódi sátánizmusnak köze sincs az ördöghöz. A lényege, hogy rá kell jönnöd, te vagy önmagad istene, éppen ezért nem is vallásnak nevezném, inkább egy nagyon önző, én központú filozófiának.”
LaVey ténykedése során több zenés nagylemezt is felvett, továbbá megírta a „Sátáni Bibliá”-t illetőleg a „Sátánista szertartások”-at. Mr. Manson: „Sok dologban, amit Anton leírt, hiszek. Számomra a sátánizmus nem a Sátán imádatát jelenti, hanem, hogy az ember önmaga istene legyen, és ezt nem győzöm elégszer hangsúlyozni.”
Szandor népszerűségét hihetetlen showmani készségének, trükkjeinek köszönhette. Hívei Fekete Pápának szólították, a hatás fokozása kedvéért kecskeszakállat növesztett, fejét kopaszra borotválta, s tetőtől talpig fekete ruhát viselt. Ehhez hasonlóan templomnak kialakított házát és feketére festette, elhanyagolt kertjének hátsó részében pedig egykori munkatársát, egy öreg oroszlánt tartott. A szertartásokon ördögi jelmezben jelent meg, az oltárra meztelen nőket fektetett, olcsó bárokból topless táncosnőket szerződtetett, és hatalmas orgiákat csaptak. A táncosok között volt egy bizonyos Susan Atkins, aki később Charles Manson bandájának tagja lett. Manson: „Szerintem a Sátán csak egy szó, amivel jellemezni tudod az állati oldaladat, ami mindannyiunk személyiségének egy része. Nem hiszem hogy Ő egy élőlény lenne.”
Később sok híve a hit kiárusításával vádolta, és az elfordult hívek kisebb szektákat hoztak létre. Marilyn: „A valódi sátánizmus nem ismeri el a keresztény Isten létezését, tehát a mai fiatalok nagytöbbsége nem is igazi sátánista.”
LaVey tanításai szerint: „Az emberben lakozó démont nem kiűzni, hanem a rituális gyűlölet medrébe kell terelni”, és hasonló filozófiát képviselt Marilyn Manson is. Ezért a Fekete Pápa meghívta Marilynt San Franciscoi otthonába. A nagy találkozásra 1994 októberében került sor. „Anton nem besétált a szobába, hanem egy robbanás után előtűnt a füstből. Fekete tengerészsapkát viselt, egy szabó által készített fekete öltönyt és egy sötét napszemüveget, holott még csak hajnali 2:30 volt. Kezet rázott velem és így szólt: „Méltányolom a Marilyn Manson nevet, mert két extrém dolgot párosít, erről szól a sátánizmus is. De nem hívhatlak Marilynnek. Szólíthatnálak esetleg Briannek?”
Szandor dícséretben részesítette Mansont, sok hasznos tanáccsal látta el, sok számukra fontos dolgot vitattak meg, s a Fekete Páa egyrészről kikiáltotta a csapatot napjaink legsátánibb zenekarának, másrészről: „A munkáim elismeréseképpen a Sátán Első Egyházának jelképes és névleges papjává avatott.” Ezek után Manson előszeretettel használta a Tiszteletes megszólítást neve előtt.
Anton Szandor LaVey 67 évesen 1997 október 29-én hunyt el. Mr. Manson: „A világ elvesztett egy hatalmas filozófust.” Ezzel alapjában véve a Sátán Egyháza össze is omlott, de a könyveiben kifejtett eszmék emberek ezreire vannak hatással még ma is. Marilyn Manson: „A Sátán és az Isten éppúgy két szó, mint a Marilyn és a Manson.”. . .
|